• 08lis

  W Internecie coraz większą popularność zyskują różnego rodzaju kursy językowe. Początkowo oferty sprowadzały się do możliwości zamawiania sklepowych wydań poprzez Internet, później na niektórych stronach można było uczyć się podstaw czy doszlifowywać język (darmo lub za jakąś tam drobną opłatą). Dzisiaj bez problemu zamówimy kurs językowy w postaci ebooka czy audiobooka…

  Z kursami językowymi, czy też szkołami językowymi jest ten problem, że nie w każdym mieście to znajdziemy. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, głównie brak zainteresowanych, brak nauczycieli. Ceny często idą w górę proporcjonalnie do malejącej liczby kursantów. Co w takim wypadku można zrobić? Można uczyć się samemu – za pomocą ebooków – kursów językowych, również nie brakuje kursów językowych w formie audio. Niewątpliwie fajną rzeczą jest to, że kupując wersję ebookową dostajemy dodatek w postaci nagrań audio, dzięki czemu taki kurs staje się w pełni funkcjonalny.

  Nie bez znaczenia jest też fakt, że asortyment językowy coraz bardziej się poszerza, i tak oto mamy kursy: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, włoskiego, ale również kurs języka portugalskiego czy też kursy języków skandynawskich (norweski, fiński, szwedzki) i inne…

  Dla kogo kursy w postaci elektronicznej?

  Istnieją raczej dwie główne grupy, dla których nauka języka za pomocą ebooków czy audiobooków ma największy sens. Są to niewątpliwie osoby początkujące oraz osoby, które chcą jedynie „doszlifować” język, czyli ćwiczyć swoje umiejętności.

  Spójrzmy prawdzie w oczy: nie ma sensu zapisywać się na zbyt drogie kursy, by uczyć się podstaw – podstaw można nauczyć się samemu – oczywiście to zależy czy chcemy nauczyć się języka czy musimy.  Różnica jest duża – jeżeli chcemy się czegoś nauczyć wiele nie trzeba, bo duże zaangażowanie to połowa sukcesu… Dopiero znając już podstawy, wiedząc mniej więcej jak dany język „wygląda” powinniśmy decydować się na jego kontynuację.

  Kursy książkowe czy te w formie elektronicznej mają tę przewagę, że dowiemy z nich się wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć (oczywiście z założenia), a nie będziemy zdani na łaskę nauczyciela (który np. zapomni dopowiedzieć pewnych ciekawostek, często istotnych).

  Dla szlifujących język przewiduje się 2 wyjścia: albo wyjazd zagranicę (ewentualnie kursy z rdzennymi rozmówcami, ale to już nie to samo) albo czytanie oraz słuchanie książek napisanych w obcym języku, np. literatury angielskiej lub innej.

  Ebooki i audiobooki jako kursy a programy do nauki

  Na koniec chciałbym dokonać pewnego porównania. Chodzi o to by rozróżnić dwa rodzaje kursów w formie elektronicznej. Audiobooki i ebooki stanowią pierwszy rodzaj; druga grupę stanowią programy komputerowe do nauki języków obcych.

  Ta druga grupa ma (raczej może mieć, ale nie musi) sporą przewagę nad kursami ebookowymi – mianowicie program komputerowy może być bardziej interaktywny. Program do nauki języka obcego stanowi pewnego rodzaju rozwiązanie pośrednie pomiędzy samodzielną nauką, a nauką na kursie czy w szkole. Dobry program do nauki może mieć moduł rozpoznawania mowy, czego niestety ebook nam nie dostarczy.

  Niemniej jednak zamiast jednego  w pełni funkcjonalnego programu komputerowego możemy kupić kilka kursów w postaci ebooka czy kursów audio (różnica w cenie jest ogromna) – ebooki stanowią niewątpliwie najtańszą formę nauki języków obcych – wybór pozostawiam więc  do osobistego rozważania.

  Autor: Paweł @ 17:33

  Tagi: , , , ,

Zostaw komentarz

Ważne: moderacja komentarzy jest włączona i przez to możesz nie widzieć od razu swojego komentarza. Nie ma potrzeby wysyłać go ponownie.