• 10lip

  Polski mistrz kryminału napisał nie tak dawno nową powieść siejącą grozę o ciekawym tytule: „Erynie”.  O czym jest opowieść i kto powinien ją przeczytać, a także jakże kontrowersyjną opinię wystawił jeden z czytelników?

  Erynie to postaci mitologiczne. W mitologii R. Gravesa przeczytamy:

  Erynie były personifikowanymi wyrzutami sumienia, (…)
  które (…) mogą zabić człowieka (…). Człowiek taki albo
  oszaleje (…), albo też, tak jak Orestes, zawinie głowę
  w szatę i nie będzie przyjmował strawy ani napoju, aż umrze
  z głodu, i dzieje się tak, nawet jeśli nikt nie wie o jego winie.

  Marek Krajewski, zwany polskim mistrzem kryminału, właśnie w ten sposób zatytułował jedną ze swoich powieści kryminalnych.

  O czym jest dzieło pt. „Erynie”?

  Akcja zaczyna się w 1939 roku.  We Lwowie dochodzi do potwornych zbrodni. Najpierw w ogromnych męczarniach ginie mały chłopiec. Kto będzie następny? Czy wybitny komisarz, Edward Popielski weźmie sprawę? Widmo zbliżającej się wojny, pogromy i paraliżujący strach rządzą Lwowem, tylko jego przestępczy świat wciąż żyje według własnych reguł…

  Miłośnicy kryminałów powinni być zachwyceni, jednak czy oby na pewno? Okazuje się, że wg. niektórych powieść jest zbyt krwawa. Jeden z czytelników istotnie miał tego dosyć, napisał:

  Autor epatuje nas opisami „bebechów” miast (Wrocław, Lwów), zamieszkałymi głównie (tak to opisuje) przez zdegenerowane osobniki różnych profesji i płci. Czuć z tych stron smród rozkładu ciał, osobników, murów, domów. Mroczne, zawiłe (wymyślne, ba wymyślone) dzieje osobników ludzkich. Rozkosz dla smakoszy tego typu pisarstwa. Szczegóły aż do bólu, do bebechów. Rozdrapywanie. Solenie ran. No i dobrze. No i źle. Ja mam już tego dosyć. Ale każdy powinien sam spróbować tego „smaku”. (Wald13)

  Czego właściwie oczekujemy od kryminałów? W zasadzie im bardziej autor przedstawi świat, tym chyba lepszy klimat… Czy tym razem przesadził? Lepiej niech każdy przekona się sam i to oceni. Zobacz: Erynie – ebook i sam(a) oceń. Jednak ostrzegam – nawet Ty – miłośnik kryminałów być może nie wytrzymasz napięcia i odłożysz tę książkę!

  O autorze powieści słów kilka…

  Marek Krajewski – to pisarz, tłumacz, filolog klasyczny. Jest autorem bestsellerowych powieści kryminalnych, m.in.: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Dżuma w Breslau i Głowa Minotaura. Jego książki ukazały się w dwunastu krajach. Jest laureatem m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Paszportu „Polityki”.

  PS. Oceniaj każdą publikację – tylko w ten sposób wyłonimy najlepszych z najlepszych…

  Autor: Paweł @ 15:25

  Tagi: , , , ,

Zostaw komentarz

Ważne: moderacja komentarzy jest włączona i przez to możesz nie widzieć od razu swojego komentarza. Nie ma potrzeby wysyłać go ponownie.